Dermatologia Estetyczna

Depilacja laserowa Light Sheer

Laser diodowy LightSheer amerykańskiej firmy COHERENT-LUMENIS jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń do trwałej redukcji zbędnego owłosienia.

Laser Light Sheer z opatentowanym szafirowym manipulatorem należy do urządzeń wyróżniających się najwyższą skutecznością działania przy zapewnieniu najwyższego komfortu zabiegu.

Zabieg polega na naświetleniu i zniszczeniu cebulek włosów, wykorzystując mechanizm fototermolizy selektywnej. Światło jest selektywnie absorbowane przez melaninę zawartą w strukturach włosa, gdzie zmienia się w ciepło i niszczy włos na zasadzie termicznej.

Wykonanie pierwszego zabiegu poprzedzone jest konsultacją dermatologiczną. Lekarz określa stan skóry, typ włosów oraz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża, niektóre leki hormonalne i ziołowe (np. dziurawiec), przewlekłe choroby skóry takie jak łuszczyca (w aktywnej postaci) czy opryszczka (należy zabezpieczyć pacjenta lekiem przeciwwirusowym).

Przeciwskazaniem względnym jest świeża opalenizna. Pacjenci o włosach jasnych, rudych lub siwych muszą liczyć się ze słabszym efektem końcowym, co spowodowane jest mniejszą ilością melaniny. Istnieje bezpośrednia zależność od ilości barwnika we włosach a skutecznością depilacji laserem.

LightSheer ET Diode Laser System pozwala na eliminowanie owłosienia z dowolnej powierzchni ciała. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, niewielki dyskomfort może powstać w wyniku ucisku końcówki lasera, która dotyka bezpośrednio do skóry. W miejscach wyjątkowo wrażliwych można zastosować znieczulenie miejscowe. W dniu przed zabiegiem włosy powinny być gładko ogolone (nie wolno używać do tego celu pęsety czy depilatora elektrycznego), a skóra umyta i niczym nie posmarowana. Wszelkie podrażnienia, zadrapania, wypryski muszą być zagojone; w przeciwnym razie mogą wystąpić okresowe przebarwienia.

Jak wygląda zabieg?
Każdy zabieg jest inny - zależy to od rodzaju skóry, depilowanej powierzchni, ilości, gęstości i koloru włosów oraz wrażliwości pacjenta. Zabieg może być poprzedzony testem w celu dobrania optymalnej energii. Bezpośrednio przed zabiegiem golimy włosy - jest to konieczne ze względu na działanie wysokiej energii na sam włos - ten, który wystaję będzie się zwyczajnie spalał - w ten sposób niepotrzebnie wytracilibyśmy energię a dodatkowo by paląc się -przypiekał naskórek. Następnie można już poddać skórę zabiegowi epilacji. Skaner połączony światłowodem z laserem automatycznie, miejsce przy miejscu, krótkimi impulsami – naświetla kolejne obszary. Impulsy mogą być odczuwane jako delikatne uszczypnięcia czy pieczenie lub ukłucia. U osób bardziej wrażliwych czy też w bardziej wrażliwych okolicach może być odczuwane punktowe uczucie bólu. Będzie ono wyraźniejsze im grubszy i ciemniejszy będzie włos. Możemy je łatwo zniwelować stosując powierzchownie działające środki znieczulające. Ale zazwyczaj pacjenci rezygnują ze znieczulenia. Czas trwania zabiegu jest uzależniony od powierzchni poddanej zabiegowi - depilacja obu łydek może trwać od 40 min. do 1,5 h, zabiegi na twarzy - od kilku minut do półgodziny. Jeżeli zabieg na dużym obszarze trwa zbyt krótko, to znaczy, że nie został przeprowadzony dokładnie.


BEZPOŚREDNIO PO ZABIEGU MOŻNA PÓJŚĆ DO DOMU

Objawy ubocznej depilacji laserowej
Większość działań niepożądanych ma charakter tymczasowy, są bardziej uciążliwe niż szkodliwe. Warto zwracać uwagę na doświadczenie operatora. Im bardziej doświadczony, tym skutki uboczne stają się mniej poważne.

Tymczasowe efekty
Tymczasowe działania niepożądane zazwyczaj nie trwają długo i nie pozostawiają trwałej szkody dla pacjenta. Najczęstszą reakcją jest: ból , obrzęk , zaczerwienienie , pęcherze, przebarwienia i odbarwienia skóry. W takich przypadkach zaleca się stosowanie kremów łagodzących i przyspieszających regenerację naskórka, np. Zinalfat, Cicalfate, Cicabio itp.

Stałe efekty
Choć stałe działania niepożądane występują rzadko, mogą one często być wystarczająco poważne, aby być gorsze niż włosy, które zostały usunięte. Stałe działania niepożądane obejmują:

  • Blizny – trwałe uszkodzenie leczonej okolicy
  • Oparzenia – bolesne uszkodzenia skóry, które mogą pozostawić blizny
  • Stałe zmiany pigmentacji skóry – są bardziej powszechne u osób o ciemnej karnacji.

W przypadku poważniejszych działań ubocznych konieczna jest konsultacja dermatologiczna i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Ilosć zabiegów konieczna do osiągnięcia optymalnego efektu
Nie ma sztywnej - stałej liczby zabiegów zalecanej odgórnie. Jest to ściśle związane z cyklem włosowym u danej osoby. Są osoby, którym wystarczą 3 zabiegi w odstępach 2- miesięcznych, ale bywają też wyjątkowo gęsto owłosione, którym należy przeprowadzić tych zabiegów 6-8.

O czym pamiętać przed i po zabiegu?
Skóra przed zabiegiem nie może być opalona, na przynajmniej 3 tygodnie przed zabiegiem należy przestać się opalać, zarówno na solarium jak i na słońcu. Opalenizna zmniejsza skuteczność epilacji i może spowodować pojawienie się oparzeń i przebarwień. Laser też nie usuwa włosów bardzo jasnych i siwych. Na około 4 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać innych metod depilacji. Przed samym zabiegiem skórę golimy, aby energia emitowana przez laser nie wytracała się na wystających włoskach ponadto żeby te, paląc się nie parzyły naskórka. Po zabiegu może pojawić się przejściowe zaczerwienienie trwające od kilku godzin do kilku dni. Część włosa tkwiąca w zniszczonej cebulce w ciągu kilku dni w naturalny sposób wysunie się na zewnątrz. Tak więc w większości przypadków pojawienie się bezpośrednio po zabiegu ostrych włosków nie jest typowym odrostem włosów, ale "wychodzeniem" kikutów włosków z martwych cebulek. Depilacja laserem jest trwała, dotyczy to aktualnie rosnących włosów, ponieważ ich cebulki ulegają zniszczeniu. Należy jednak pamiętać, że podczas zabiegu znajdują się w skórze także cebulki w stanie uśpienia, które nie są zlikwidowane, dopóki nie rozwinie się z nich włos i to on zostanie poddany zabiegowi. Dlatego też zabieg należy powtarzać kilkukrotnie w odstępach ok. 2-miesięcznych. Zależy to w dużej mierze od rodzaju włosów, skóry oraz depilowanej okolicy. Pojawiające się po zabiegu nowe włoski są zwykle cieńsze i mniej widoczne.




BOTOX

"Botox" to potoczna nazwa zabiegu z użyciem toksyny botulinowej typu A. Toksyna botulinowa jest uważana za bezpieczną i skuteczną metodę redukowania zmarszczek mimicznych oraz leczenia nadpotliwości. Dostępnych jest kilka preparatów na bazie botuliny typu A takich jak : Botox, Azzalure, Bocouture. Najczęściej ostrzykiwane okolice przy użyciu botoxu : zmarszczki gładzizny czołowej (lwie zmarszczki), poprzeczne zmarszczki czoła, zmarszczki okolicy oczu (kurze łapki), bruzdy nosowe (zmarszczki królicze), zmarszczki okolicy ust, „skóra pomarańczowa” brody. Efekt działania botoxu  w postaci porażenia mięśni pojawia się w okresie 1-5 dni po iniekcji, maksymalny po 2 tygodniach i utrzymuje się ok. 3-6 miesięcy,
w zależności od rodzaju mięśnia.  W nadpotliwości  pach efekt z zastosowaniem botoxu może się utrzymywać nawet do 9-12 miesięcy. Procedury z zastosowaniem toksyny botulinowej (botoxu) nie wymagają znieczulenia. Pacjenci szczególnie wrażliwi na ból przed rozpoczęciem iniekcji otrzymują znieczulenie w postaci kremu Emla. Preparat wstrzykuje się bardzo cienką igłą śródskórnie lub pod skórę do mięśni.  
Po zabiegu przez tydzień należy unikać opalania, sauny, zabiegów kosmetycznych na twarzy i intensywnego wysiłku fizycznego. Przeciwwskazania do zabiegu z użyciem botoxu: ciąża, karmienie piersią, zaburzenia połączeń nerwowo-mięśniowych, niektóre schorzenia neurologiczne (miastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona), niektóre leki (gentamycyna, streptomycyna, hydrochlorochina, cyklosporyna. Działania niepożądane botoxu występują rzadko i są przemijające. Najczęściej występują przejściowe objawy uboczne w postaci nieznacznego bólu podczas iniekcji, zaczerwienienia lub małych krwiaków w miejscu wstrzyknięcia czy nieznacznego przejściowego obrzęku tych okolic. Rzadziej przy zastosowaniu botoxu zdarzają się: miejscowe swędzenie, pieczenie i wysypka, jak również objawy uboczne ogólnoustrojowe w postaci bólów głowy, nudności, wymiotów, uczucia senności, światłowstrętu i suchości gałek ocznych. W przypadkach niewłaściwego podania -  Botox  może wywołać przejściowe opadanie powiek górnych i podwójne widzenie. Powieki górne opadają zwykle nie więcej niż 1-2 mm i jest to zauważalne z reguły od 2 do 6 tygodni.



Kwas Hialuronowy

Kwas hialuronowy należy do glikozaminoglikanów. W organizmie człowieka występuje naturalnie w postaci soli hialuronianu sodu w macierzy zewnątrzkomórkowej, na powierzchni i wewnątrz komórek. W dermatologii estetycznej wykorzystuje się kwas hialuronowy stabilizowany, aby dzięki sieciowaniu łańcuchów wydłużyć okres utrzymywania się kwasu w tkankach. Kwas hialuronowy  otrzymywany jest w procesie biofermentacji bakterii. Kwas hialuronowy wykorzystuje się do wypełniania zmarszczek i fałdów, zmiany lub przywracania objętości tkanek oraz do rewitalizacji skóry na danym obszarze. Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego mogą być wykonywane praktycznie w każdym obszarze ciała. Najczęściej na twarzy kwasem hialuronowym wypełnia się bruzdy nosowo-wargowe, bruzdy pionowe brody, zmarszczki wokół ust, rzadziej wokół oczu. Poza tym kwasem hialuronowym uzupełnia się objętość policzków, skroni i doliny łez oraz modeluje i powiększa usta. Przy wykorzystaniu odpowiednich technik podania kwasu hialuronowego można wykonać lifting skóry. Dostępne na rynku wypełniacze kwasu hialuronowego różnią się między sobą stężeniem kwasu hialuronowego oraz morfologią preparatu. W naszym gabinecie  najczęściej używanymi preparatami zawierającymi kwas hialuronowy są: Juvederm, X-HA, Stylage, Emervel.



Pilingi Chemiczne

Jest to kontrolowane uszkodzenie naskórka i/lub skóry właściwej za pomocą substancji chemicznej.
Pilingi mogą być powierzchowne, średniogłębokie lub głębokie. Wskazaniem do zabiegu są: trądzik zwykły, zaburzenia pigmentowe,przebarwienia, szorstkość skóry, fotostarzenie, łojotok, wiotkość, drobne zmarszczki, blizny potrądzikowe, rozszerzone pory, plamy soczewicowate, rogowacenie słoneczne, cienkie brodawki łojotokowe. Pilingi są obarczone możliwością wystąpienia działań niepożądanych np. obrzęku, rumienia, świądu, przebarwień, odbarwień, reakcji alergicznej, osutki trądzikowej, wtórnych infekcji.
W przypadku pojawienia się działań ubocznych konieczna jest konsultacja z lekarzem wykonującym zabieg. W naszym gabinecie stosujemy preparaty: Salicylic Peel 20%, Mesopeel Azelac, Mesopeel Yessner, Piruvex Peel 40%, Mesopeel TCA Soft, Retises CT Yellow, Target Nanopeel, Nomelan Cafeico Forte, Nomelan Cafeico rozjaśniający, Ferulac Peel, Cosemlan, Dermamelan.



Mezoterapia

Polega na śródskórnym lub podskórnym podawaniu małych ale skutecznych dawek środków farmakologicznych na ograniczonej powierzchni skóry. Mezoterapia wykonywana jest jako zabieg ujędrniania skóry, zapobiega powstawaniu zmarszczek,wykorzystywana jest w leczeniu cellulitu, łysienia, przebarwień. Indywidualnie do potrzeb pacjenta lekarz dobiera zestaw substancji aktywnych z których tworzy specjalny koktajl. Po zabiegu może pojawić się rumień, obrzęk, zasinienie,ustępujący najczęściej po kilku godzinach. Częstotliwość wykonywania zabiegu zależy od rozpoznania i ustalana jest z lekarzem wykonującym zabieg.



Nici PDO First Lift

Nici PDO to mało inwazyjna metoda odmłodzenia skóry,spłycenia zmarszczek. Nici PDO po określonym czasie ulegają rozpuszczeniu stymulując produkcję nowego kolagenu. Zabieg jest bezpieczny dla organizmu, nici ulegają całkowitemu wchłonięciu. Zabieg wprowadzenia nici odbywa się za pomocą cieniutkiej igły, trwa 30 minut i jest bezbolesny. Efekt odmłodzenia ( spłycenia zmarszczek) utrzymuje się do 2 lat po zabiegu. Najlepsze efekty widoczne u osób w wieku 30-55 lat. Ostateczny efekt widoczny po około 3 tygodniach.
Nici PDO można używać na całym ciele: Na twarzy - pionowe i poziome zmarszczki na czole, lifting czoła, opadające brwi, opadające i pomarszczone policzki, dolna powieka, zmarszczki palacza, wyszczuplenie owalu twarzy;Na ciele -  fałdy, zmarszczki na szyi i dekolcie, rozstępy na pośladkach, brzuchu, ramionach,łokciach, kolanach; cellulit, poprawa elastyczności skóry.