Dermatologia Og????lna

Dermatoskopia
Nieinwazyjna metoda badania zmian na skórze przy użyciu dermatoskopu (w naszym gabinecie korzystamy z dermatoskopu Heine Delta 20).Badanie służy wczesnemu wykrywaniu nowotworów skóry szczególnie przydatne we wczesnej diagnostyce czerniaka złośliwego. Przydatne badanie w ocenie zmian o charakterze stanów przedrakowych, raków in situ, raków podstawnokomórkowych  i innych.  Dermatoskopia pomaga w ocenie łagodnych zmian na skórze celem kwalifikacji do odpowiedniej metody usunięcia zmiany - kriochirurgii, laseroterapii, elektrokoagulacji czy usunięcia chirurgicznego. Przy użyciu  dermatoskopu można ocenić znamiona barwnikowe, znamiona naczyniowe, brodawki łojotokowe, włókniaki miękkie i twarde, ziarniniaki naczyniowe, brodawki wirusowe itd.

Wideodermatoskopia
Badanie służy przede wszystkim wczesnemu wykrywaniu czerniaka skóry. Badanie umożliwia różnicowanie różnych zmian na skórze, w szczególności znamion barwnikowych i nowotworów skóry. Wideodermatoskop (w naszym gabinecie korzystamy z wideodermatoskopu Foto Finder) daje możliwość oceny zmian skórnych w większych powiększeniach (do 70-krotnego)w porównaniu do badania dermatoskopem. Pozwala na przeniesienie obrazu na ekran komputerowy i zapis w postaci cyfrowej. Dzięki wideodermatoskopii możemy nie tylko ocenić zmianę skórną, ale także monitorować najdrobniejsze zmiany pojawiające się w następnych miesiącach czy latach. Zapis w postaci cyfrowej ułatwia nam konsultacje wyników badania z innymi specjalistami. Szczególnie przydatne badanie w diagnostyce czerniaka, różnych postaci oraz  w różnym stadium zaawansowania czerniaka skóry. Umożliwia dokładne monitorowanie znamion barwnikowych tzw.”pieprzyków”.

Badanie mikologiczne
Badanie polega na wykrywaniu i różnicowaniu grzyba w podejrzanej o grzybicę zmianie chorobowej.
Do badania należy zgłosić się przed rozpoczęciem leczenia lub dwa tygodnie po zaprzestaniu stosowania leków -kremów, płynów, czy ogólnych leków(tabletek) przeciwgrzybicznych. Badanie histopatologiczne skóry.

Badanie polega na pobraniu wycinka(biopsji) skóry w znieczuleniu miejscowym celem rozpoznania dermatoz o charakterystycznym obrazie histopatologicznym przy niecharakterystycznym obrazie klinicznym, w celu rozpoznania stanów przedrakowych i nowotworów skóry.

Testy naskórkowe (płatkowe)
Umożliwiają bezpieczną , szybką i wiarygodną diagnostykę alergicznego kontaktowego zapalenia skóry.
W naszym gabinecie korzystamy z zestawów True Test –gotowego do użycia naskórkowego testu płatkowego, posiadającego akceptację FDA (Food and Drug Administration) i zgodnego z prawem Unii Europejskiej dotyczącym produktów leczniczych.

Kriochirurgia
Metoda zabiegowa stosowana w leczenia wielu łagodnych i niektórych złośliwych schorzeń skóry, wykorzystująca niskie temperatury (ciekły azot, chlorek etylu, suchy lód, podtlenek azotu, pasta śniegowa).
W naszym gabinecie dysponujemy aparatem do kriochirurgii Kriopol K-11. Kriochirurgia najczęściej stosowana jest w leczeniu brodawek zwykłych, płaskich, mięczaku zakaźnym, kłykcinach kończystych, ziarniniaku naczyniowym, brodawek łojotokowych, rogowacenia słonecznego.

Elektrokoagulacja
Metoda elektrochirurgii, w której do zniszczenia tkanek wykorzystuje się prąd elektryczny. Najczęściej stosowana w leczeniu łagodnych zmian skórnych: włókniak miękki, naczyniak starczy i gwiaździsty, teleangiektazje (naczynka).